REKLAMLARIM

9 Eylül 2008 Salı

dünyanın yeni yedi harikası

Çin Seddi (M.Ö 220 ve M.S. 1368 - 1644) Çin Büyük Çin Seddi mevcut surları birleştirilmiş bir savunma sistemi şeklinde birbirine bağlamak ve Çin’i Moğol saldırılarından korumaya için yapılmıştır. İnsan eliyle bugüne dek yapılmış en büyük ve uzaydan görülebilen tek abidedir. Bu anıtın yapımında binlerce kişi hayatını kaybetmiş olmalıdır.

Eiffel Kulesi (1887 - 89) Paris, Fransa Mimar Gustave Eiffel’in eseri olan bu muhteşem çelik kule Paris şehrinin olduğu kadar Fransa’nın da sembolü haline gelmiştir. Yapıt sadece bütün dünyada tanınmakla kalmayıp muhtemelen Batı Dünyasının en popular mimari yapılarından biri olma özelliğini de taşımaktadır. Empire State Building’in inşasından önce dünyanın insan yapısı en yüksek yapıtı olma unvanına sahipti. Kule her yıl altı milyon insan tarafından ziyaret edilmektedir.


Roma Coliseum’u (M.S. 70 - 82) Roma, İtalya Roma şehrinin merkezinde bulunan bu muhteşem amfiteatr başarılı lejyonerlerin ve Roma İmparatorluğunun onuruna inşa edilmiştir. Dizayn tasarımı bugün dahi geçerli olan bir anıttır ve yapılışından 2000 yıl sonra modern stadyumlar Coliseum’un orijinal tasarımından etkilenmektedirler. Bugün, filmler ve tarih kitapları vasıtasıyla bu arenada seyircilerin beğenisine sunulan acımasız dövüşler ve oyunlar hakkında daha fazla bilgi sahibiyiz.


Kurtarıcı İsa Heykeli (1931) Rio de Janeiro, Brezilya Bu İsa heykeli 38 metre yüksekliğindedir ve Rio de Janeiro şehrine tepeden bakan Corcovado Tepesinin üzerine yerleştirilmiştir. Brezilyalı Heito da Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından gerçekleştirilen bu anıt dünyanın en çok tanınan anıtlarından biridir. Heykelin yapımı beş yıl sürmüştür ve Ekim 1931’de açılışı yapılmıştır. Ziyaretçileri kollarını açarak karşılayan heykel şehrin ve Brezilya halkının sıcaklığının sembolü haline gelmiştir.
Chichen Itza piramidi (M.Ö. 800 öncesi) Yucatan Yarımadası, Meksika Chichen Itza piramidi (M.Ö. 800 öncesi) Yucatan Yarımadası, Meksika Chichen Itza, Maya medeniyetinin ekonomik ve politik merkezi olarak hizmet vermiş en meşhur Maya tapınak sitesidir. Değişik yapıları –Kukulkan piramidi, Chac Mol Tapınağı, Bin Kolonlar Geçidi, Tutukluların Oyun Sahası – bugün dahi harikulade bir mimari alan ve mekân düzenleme göstergesi olarak kendini göstermektedir. Piramidin kendisi Maya tapınaklarının en sonuncusu hiç şüphesiz en büyüğüdür.


Angkor (12. yüzyıl) Kamboçya Angkor Güney Doğu Aysa Khmer İmparatorluğunun en önemli abidesi ve dünyanın en büyük tapınağıdır. 12. yüzyılın başında Kral Survayaman döneminde inşa edilmiş olan Angkor muhteşem güzelliği ve detaylı işlemeleriyle dikkat çekmektedir. Su kanalları, eşmerkezli duvarları ve muhteşem tapınak tepesiyle, çevrede denizler evrenin merkezinde Meru tepesi olmak üzere, Angkor Wat Hindi Kozmosunu temsil etmektedir.Atina Akropolü (M.Ö. 450 - 330) Atina, Yunanistan Atina’nın “Kutsal Kayası” olarak bilinen yerin üzerine inşa edilmiş olan Akropolün amacı şehir vatandaşlarına kudret ve koruma sağlamaktı. Akropol tapınakları eski ve yeniçağın en ünlü inşaat abidelerinden biri haline gelmiştir. Bugün, özellikle Panteon Yunan Medeniyetinin bir sembolüdür. Tapınağın grafik görüntüsü UNESCO logosunda kültür ve eğitimi temsil etmektedir.Elhamra (12. yüzyıl) Granada, İspanya 13 hektar bir alana kurulu saray cezp edici freskleri ve iç detayları ile ünlüdür. Mağrip mimarisinin dünyadaki en güzel örneklerinden biri olan yapı aynı zamanda Avrupa’da en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir.

Hiç yorum yok: